Psihološke lestvice za medosebne odnose

Lestvice so namenjene merjenju čustvovanja, motivov, potreb in želja, ki jih ima posameznik v odnosu do druge osebe.

  • Metoda Maj

Uporaba (izvedba, vrednotenje in razlaganje rezultatov) je zaradi strokovnih zahtev omejena na univ. dipl. psihologe (predbolonjski program) in mag. psihologije (bolonjski program) ter psihoterapevte, ki imajo univerzitetno izobrazbo s področja psihologije, medicine, pedagogike in sorodnih ved.

Center za psihodiagnostična sredstva dobavlja psihodiagnostična sredstva samo osebam, ki so usposobljene za njihovo uporabo. Pred prvim naročilom v določeni organizaciji vas prosimo, da izpolnite izjavo. Dobite jo tukaj.

Avtorica lestvic in priročnika je Metoda Maj. Soavtorja priročnika sta Ivan Jakovljević (psihometrične analize lestvic in teoretične osnove Lestvice PU) in Nika Bajda (teoretičen osnove lestvice PU). Priročnik sta strokovno pregledala Gregor Žvelc in Tanja Šraj Lebar.

Opis:

Delo vsebuje tri lestvice za merjenje medosebnih odnosov, ki se lahko uporabljajo skupaj ali ločeno. Vsaka zase predstavlja pripomoček, ki ga strokovnjak uporablja v kombinaciji s pogovorom oziroma intervjujem. Vse so osnovane na grafičnih 10-stopenjskih ocenjevalnih lestvicah. Namenjene so otrokom, mladostnikom in odraslim v okviru psihoterapije, psihološkega svetovanja in psihodiagnostike na različnih področjih – zdravstvo, socialno varstvo, vzgoja in izobraževanje, policija in vojska, športna psihologija, psihologija dela, sodno izvedenstvo in raziskovanje.

Najstarejša izmed lestvic je lestvica Moja čustva do (MCD), ki je prvič izšla leta 2006. Sedanja oblika je razširjena z dodatnimi čustvi. Pripravljena je tudi krajša različica za otroke (MCD-K).

Lestvica Dobim – dajem (DD) zajema potrebe oziroma motive, torej motivacijski vidik medosebnega odnosa. Z lestvico ocenjujemo stopnjo zadovoljenosti posameznih potreb ter razliko med zaznanimi in želenimi potrebami. Tudi ta lestvica ima različico, ki je primerna za otroke in mladostnike, in sicer za njihov odnos s starši, skrbniki in vzgojitelji (DD-OM).

Z lestvico Partnersko ujemanje (PU) preverjamo stopnjo ujemanja oziroma skladnosti v partnerskem odnosu na podlagi posameznikovih ocen zaznanega ujemanja s partnerjem/partnerko na posameznih področjih. Posameznik lahko oceni tudi stopnjo želje po ujemanju na posameznih področjih ter razliko med oceno dejanskega in želenega ujemanja.

Rezultate lestvic je treba obravnavati v kontekstu ostalih ugotovitev o posamezniku. V pomoč pri interpretaciji so podane tri kvalitativne kategorije za oceno jakosti: šibka, srednje močna, močna.

Usposobljenost: Univ. dipl. psihologi (predbolonjski program) in mag. psihologije (bolonjski program ter psihoterapevti, ki imajo univerzitetno izobrazbo s področja psihologije, medicine, pedagogike in sorodnih ved.

Starost: Pri lestvicah, ki so namenjene otrokom, je spodnja starostna meja 8–10 let, odvisno od otrokove zrelosti. Lestvice za odrasle so namenjene osebam, starejšim od 18 let.

Izvedba: Individualna ali skupinska; papir-svinčnik.

Trajanje: Izpolnjevanje vsake posamezne lestvice traja nekaj minut.

Psihometrične analize: Lestvice MCD (N = 253), DD (N = 34), DD-OM (N = 78) in PU (N = 34) so bile proučene na podlagi opisne statistike vsake postavke in analize glavnih komponent. Za lestvico MCD so bili izračunani tudi centili posameznih čustev v odnosu do očeta in do matere. Opisnih statistik in centilov zanje ne smemo razumeti v smislu norm.