Vprašalnik o motnjah hranjenja meri psihološke značilnosti in skupine simptomov, ki so pomembne pri razvoju in vzdrževanju motenj hranjenja.
Avtorice priredbe:
Interpretacija rezultatov je omejena samo na usposobljenje strokovnjake, ki imajo opravljeno formalno izobraževanje na področju ocenjevanja in znanje iz psihometričnih statističnih metod ter izkušnje na področju psihopatologije motenj hranjenja.
Center za psihodiagnostična sredstva dobavlja psihodiagnostična sredstva samo osebam, ki so usposobljene za njihovo uporabo. Pred prvim naročilom v določeni organizaciji vas prosimo, da izpolnite izjavo. Dobite jo tukaj.
Avtor vprašalnika Eating Disorder Inventory-3 je David M. Garner. Avtorice slovenske priredbe vprašalnika so Anica Prosnik Domjan, Dušica Boben in Marjeta Trstenjak. Priročnik je strokovno pregledala Maša Černelič Bizjak. Vprašalnik je bil izdan leta 2021.
S tem vprašalnikom pridobimo podatke o pogostosti pojavljanja simptomov. Vprašanja so razdeljena na področja: hujšanje, telesna aktivnost, hranjenje z izgubo nadzora (prenajedanje), bruhanje, odvajala, tablete za hujšanje, diuretiki, zgodovina menstruacije (za ženske) in zdravila, ki jih oseba trenutno jemlje.
Usposobljenost: Interpretacija rezultatov je omejena samo na usposobljene strokovnjake, ki imajo opravljeno formalno izobraževanje na področju ocenjevanja in znanje iz psihometričnih statističnih metod ter izkušnje na področju psihopatologije motenj hranjenja
Starost: Od 13 let naprej. Lahko se uporablja tudi pri 11–12-letnikih.
Trajanje: Izpolnjevanje vprašalnika traja približno 20 minut, vrednotenje in risanje profila približno 10 minut oz. nekaj minut preko spletne aplikacije. Če je tudi izvedba preko spletne aplikacije TESTrešuj, je vrednotenje samodejno.
Zanesljivost: Cronbachovi koeficienti alfa so bili izračunani na ameriškem kliničnem vzorcu odraslih, mednarodnem kliničnem vzorcu odraslih in ameriškem kliničnem vzorcu mladostnikov. Zanesljivost treh lestvic tveganja za motnje hranjenja v štirih diagnostičnih skupinah (anoreksija nervoza – restriktivni tip, anoreksija nervoza – hranjenje z izgubo nadzora/purgativni tip, bulimija nervoza in neopredeljene motnje hranjenja) in v treh normativnih skupinah je v povprečju okoli 0,90. Izjema so relativni nižji koeficienti zanesljivosti pri lestvici Bulimija pri diagnostični skupini anoreksija nervoza – restriktivni tip, ki so 0,63–0,84. Zanesljivost sestavljene lestvice Tveganje za motnje hranjenja je v štirih diagnostičnih skupinah in treh normativnih skupinah 0,90–0,97, za psihološke lestvice v treh normativnih skupinah pa 0,64–0,89. Koeficienti zanesljivosti sestavljene lestvice Splošna psihološka neprilagojenost so v treh normativnih skupinah 0,93–0,97, zanesljivost preostalih sestavljenih lestvic pa 0,81–0,93. Izjema je sestavljena lestvica Pretiran nadzor za mednarodni klinični vzorec odraslih, pri katerem je zanesljivost 0,78.
Veljavnost: Izračunane so korelacije med lestvicami in sestavljenimi lestvicami EDI-3, eksplorativna in konfirmativna faktorska analiza, korelacije s predhodno različico vprašalnika EDI-2, korelacije z drugimi merami motenj hranjenja in z drugimi merami osebnosti in psihopatologije na skupinah iz ZDA. Rezultati dveh slovenskih raziskav prav tako potrjujeta veljavnost slovenske priredbe EDI-3.
Norme: Prevzeli smo izvirne normativne vzorce: ameriški klinični vzorec odraslih (N = 983), mednarodni klinični vzorec odraslih (N = 662) in ameriški klinični vzorec mladostnikov (N = 335), ki so ločene tudi glede na diagnostične skupine po DSM-IV: anoreksija nervoza – restriktivni tip, anoreksija nervoza – purgativni tip, bulimija nervoza in neopredeljene motnje hranjenja. Norme so v obliki T-vrednosti, intervalov zaupanja in centilov.