Z preizkusom zaznavno-motoričnih sposobnosti otrok - ZMS lahko ocenimo zaznavno motorično delovanje osnovnošolskih otrok. Uporabljamo ga pri otrocih od 6. do 10. leta.
Uporaba (izvedba, vrednotenje in razlaganje rezultatov) je zaradi strokovnih zahtev omejena na univ. dipl. defektologe oz. specialne in rehabilitacijske pedagoge ter mag. specialne in rehabilitacijske pedagogike in univ. dipl. psihologe ter mag. psihologije – A ter drugi, ki imajo izkušnje in znanje iz tega področja ter so dodatno usposobljeni.
Center za psihodiagnostična sredstva dobavlja psihodiagnostična sredstva samo osebam, ki so usposobljene za njihovo uporabo. Pred prvim naročilom v določeni organizaciji vas prosimo, da izpolnite izjavo. Dobite jo tukaj.
Usposobljenost: Univ. dipl. defektologi oz. specialni in rehabilitacijski pedagogi ter mag. specialne in rehabilitacijske pedagogike in univ. dipl. psihologi ter mag. psihologije – A ter drugi, ki imajo izkušnje in znanje iz tega področja ter so dodatno usposobljeni.
Starost: Od 6. do 10. leta oz. otroci v prvi triadi osnovne šole.
Trajanje: Izvedba celotnega preizkusa traja od 60 do 90 minut, lahko ga izvedemo tudi v več delih. Večino nalog vrednotimo med izvajanjem preizkusa.
Zanesljivost: Notranja zanesljivost, izračunana s Cronbachovimi koeficienti alfa, je od 0,69 (vidno-motorična usklajenost) do 0,87 (slušno pomnjenje), za celotni preizkus pa 0,95.
Veljavnost: S pomočjo diskriminantne analize so bile ugotovljene razlike med tremi skupinami osnovnošolskih otrok (učno uspešni učenci, učenci z učnimi težavami v osnovni šoli in učenci, ki obiskujejo šolo s prilagojenim programom). Predstavljena je tudi analiza glavnih komponent za merjene spremenljivke ločeno po skupinah in povezave med zaznavno-motoričnimi razsežnostmi, razvojnim količnikom in učnim uspehom med skupinami.
Norme: Kadar uporabljamo preizkus kot presejalni pripomoček, lahko na podlagi rezultata vseh 31 nalog otrokove zaznavno-motorične sposobnosti razdelimo na tri ravni: dobre zaznavno-motorične sposobnosti, težave na zaznavno-motoričnem področju in slabe zaznavno-motorične sposobnosti.