Test in vprašalnik poklicnih interesov – BIT-II

Test in vprašalnik poklicnih interesov, druga izdaja, sta namenjena ocenjevanju poklicnih interesov in načrtovanju izobraževanja na srednjih poklicnih ali strokovnih programih. Primerna sta za mladostnike od 11. do 15. leta (norme) ali tudi za starejše.

  • Martin Irle
  • Wolfgang Allehoff
  • Zlata Šlibar
  • Dušica Boben

Uporaba (izvedba, vrednotenje in razlaganje rezultatov) je zaradi strokovnih zahtev omejena na univ. dipl. psihologe (po t. i. starem študijskem programu) in mag. psihologije (po t. i. bolonjskem študijskem programu) (kategorija A: enostavno za uporabo) ter druge (šolske) svetovalne delavce, ki se ukvarjajo s poklicno orientacijo in imajo opravljeno dodatno usposabljanje.

Center za psihodiagnostična sredstva dobavlja psihodiagnostična sredstva samo osebam, ki so usposobljene za njihovo uporabo. Pred prvim naročilom v določeni organizaciji vas prosimo, da izpolnite izjavo. Dobite jo tukaj.

Avtor prve nemške izdaje testa (orig. Berufs-Interessen-Test – BIT) je Martin Irle. Slovensko priredbo (Test poklicnih interesov za mladino – TPI) sta pripravili psihologinji Živana Bele Potočnik in Minka Zajc s številnimi psihologi iz prakse. Prvič je bil izdan leta 1967. Avtorja druge nemške izdaje testa (orig. Berufs-Interessen-test II – BIT-II) sta Martin Irle in Wolfgang Allehoff. Slovensko priredbo sta pripravili Zlata Šlibar in Dušica Boben.

Opis:

Test in vprašalnik poklicnih interesov predstavljata drugo, popolnoma prenovljeno izdajo Testa poklicnih interesov za mladostnike (prej TPI). Prenova je ohranila 9 poklicnih področij, ki zajemajo vse srednješolske izobraževalne programe v Sloveniji.

Poklicna področja so:

  • kovinarstvo, strojništvo, rudarstvo;
  • kemija, papirništvo, steklarstvo;
  • elektro, računalništvo;
  • kmetijstvo, gozdarstvo, varovanje okolja;
  • trgovina, administracija, turizem;
  • umetnost, oblikovanje, kultura;
  • lesarstvo, gradbeništvo, geodezija;
  • gostinstvo, prehrana;
  • delo z ljudmi, pomoč ljudem.

Vsako področje vključuje 9 zanj tipičnih dejavnosti. Pri testu se kombinacije dejavnosti pojavljajo v četvorkah. Posameznik izmed štirih dejavnosti izbere tisto, ki mu je najbolj všeč in tisto, ki mu je najmanj. Da je odgovarjanje bolj zanimivo, so štiri dejavnosti zapisane v hišicah na križišču, svojo izbiro pa posameznik pokaže tako, da se »vseli« v hišico. Testiranec se od enega do drugega križišča vozi s skirojem. Sam izbere tudi svojega avatarja.

Vprašalnik prav tako vključuje 81 postavk (9 področij x 9 dejavnosti), na katere posameznik odgovarja na lestvici od 5 (zelo mu je všeč) do 1 (sploh mu ni všeč). Dejavnosti v vprašalniku se nekoliko razlikujejo od dejavnosti v testu.

Test in vprašalnik sta samo v elektronski obliki v aplikaciji TESTrešuj. Aplikacija ustvari poročilo za strokovnjaka in posameznika. Posameznik izve, kaj poklicna področja vsebujejo, kaj mu je bilo najbolj oz. najmanj všeč, dobi pa tudi seznam izobraževalnih programov in šol, ki odgovarjajo njegovim interesom.

Usposobljenost: Psihologi (kategorija A) in drugi (šolski) svetovalni delavci, ki se ukvarjajo s poklicno orientacijo in imajo opravljeno dodatno usposabljanje.

Starost: Od 11. do 15. leta, lahko pa tudi starejši (brez ustreznih norm), ki jim je cilj usposabljanje na srednjih poklicnih ali strokovnih programih.

Izvedba: Individualna ali skupinska; samo preko spletne aplikacije TESTrešuj.

Trajanje: Čas izpolnjevanja ni omejen. Za test potrebujemo približno 30–50 minut, za vprašalnik 20 minut (odvisno od posameznika). Vrednotenje je samodejno.

Zanesljivost: V priročniku so podane ocene notranje zanesljivosti (Cronbachov alfa, GLB) za vsako interesno področje, ločeno po spolu in tudi opisno po starosti. Slovenski koeficienti se gibljejo za test od 0,26 do 0,93, za vprašalnik pa od 0,80 do 0,96.

Veljavnost: Za oceno veljavnosti so v priročniku podatki za nemško in slovensko izdajo (N = 547) o korelacijah med poklicnimi področji in testom ter vprašalnikom, faktorske analize, korelacije z drugimi instrumenti poklicnih interesov.

Norme: Norme so izračunane za celotni vzorec, podvzorca deklet in fantov ter podvzorce, ločene po starosti in spolu. Norme so v obliki centilov.