Fonetika in fonologija za nelogopede: Osnove fonetike in fonologije za razumevanje fonološkega razvoja

Komu je usposabljanje namenjeno?

Seminar je namenjen specialnim in rehabilitacijskim pedagogom, pedagogom, psihologom, inkluzivnim pedagogom, logopedom, vzgojiteljem, učiteljem in drugim. 

Na kratko o usposabljanju

Z veseljem vas vabimo na seminar Fonetika in fonologija za nelogopede za razumevanje fonološkega razvoja, fonološkega zavedanja, napak pri ponavljanju, pomnjenju, prepisovanju, zapisovanju in branju otrok, ki so rizični za specifične učne težave (SUT)/primanjkljaje na posameznih področjih učenja (PPPU) ali že usmerjeni na podlagi SUT/PPPU oz. govorno-jezikovnih težav. Seminar bo vodila dr. Martina Ozbič, logopedinja, surdopedagoginja ter specialna in rehabilitacijska pedagoginja s širokimi izkušnjami na področju nudenja pomoči osebam s posebnimi vzgojno izobraževalnimi ter komunikacijskimi potrebami. Po večletnem poučevanju na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani ter delu v različnih javnih in zasebnih ustanovah pri nas kot tudi v Italiji zdaj nudi logopedske in rehabilitacijske storitve v svoji zasebni praksi – LOGOS. Dr. M. Ozbič je tudi avtorica številnih člankov in prispevkov v slovenščini, angleščini in italijanščini, pobudnica ter avtorica priredb testov in vprašalnikov v slovenščini ter članica domačih in mednarodnih strokovnih združenj na področju kliničnega jezikoslovja in logopedije.

VSEBINA

 Fonetika in slovenska fonetika: osnove artikulacijske fonetike, akustične fonetike in zaznavne fonetike ter fonetsko-fonološkega prekodiranja (kako zaznamo in prepoznamo fon, ki je v jeziku fonem).

 Fonologija in slovenska fonologija: osnove fonotaktike jezika ter povezav z verbalnim spominom ter jezikovnim razvojem (razlikovalne značilnosti, struktura zloga in besede).

 Fonološki razvoj: mejniki, negativni faktorji, spodbujevalni faktorji (od rojstva do 6 let) ter klinične implikacije. 

 Izvršilne funkcije in fonetika ter fonologija. 

 Fonološko zavedanje: razvoj, stopnje, preskusi ter primeri iz prakse.

 Vpliv fonološkega razvoja, fonološkega zavedanja ter fonološke zanke na pisni jezik: branje, prepisovanje, obnavljanje, pripovedovanje in pisanje po nareku; primeri iz prakse ter interpretacija napak.

 Delavnica – Uporaba razlikovalnih značilnosti pri delu na področju specialne in rehabilitacijske pedagogike ter logopedije in surdo - pedagogike: sestavljanje vaj za fonemsko in/ali glasovno razlikovanje, sestavljanje vaj za fonemsko pomnjenje, predstavitev pripomočkov.

 Delavnica – Analiza razpoložljivih pripomočkov (ABC karte, Lingo Match; V svetu glasov ...).

 

Kotizacija usposabljanja znaša 176,22 EUR (z že vključenim 22 % DDV).


Naslednji termin

Seminar bo potekal 1. 2. 2025. Vabilo s prijavnico najdete TUKAJ